Україна

м. Київ, ул. Шота Руставелі, 17

+38 044 360-25-74

+38 066 228-04-39

Клініка тибетської медицини

Клініка Тибетської медицини Клініка Тибетської медицини Клініка Тибетської медицини Клініка Тибетської медицини

Телебачення, ЗМІ

ТЕЛЕБАЧЕННЯ, ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ 

  

Парадоксально, але буває, що нетрадиційними вважаються найконсервативніші речі – ті, що несуть в собі тисячолітню традицію, накопичення знань і досвіду поколінь, які твердо дотримуються канонів і догматів. Йдеться про тибетську медицину, якій більше двох тисяч років. Для нас це галузь знань, оповита легендами, на кшталт тієї, що тибетська медицина «лікує все», або навпаки – є недовіра, по суті, через слово «нетрадиційне». Що стосується «лікує все», то в принципі це правильно: тибетський лікар ніколи не лікує окремий орган, адже для нього людський організм - це єдине ціле (тибетські лікарі не використовують термін «супутні захворювання», тому що під час лікування відбувається вплив на всю систему). Можливо, когось здивує простота в діагностиці, яку використовує тибетський лікар, основний метод якого - «прочитати» пульс, питання про самопочуття. На перший погляд лікування також просте - прийом тибетських рослинних засобів, голкорефлексотерапії, голковколювання, тибетського масажу і біокорекції. Але, за словами професора Інституту тибетської медицини (Делі, Індія) Сонама ДОРДЖІ, четвертий рік практикує в Києві, під час лікування до людського організму слід підходити як до унікального - тільки тоді буде результат. 

  

- Пане Сонам, на які основні принципи тибетської медицини ви спираєтеся у своїй практиці? 

  

- Тибетська медицина - це така ж наука, як і інші - гомеопатія і аюр-веда. Головна його відмінність від європейського полягає в тому, що він розглядає людське тіло як унікальне за своєю природою, що складається з п'яти космофізичних елементів (вони існують у Всесвіті, вони також знаходяться всередині самого людського тіла): землі, води, вогню, вітру і космосу. Згідно з канонами тибетської медицини, людський організм являє собою цілісну систему, яка керується трьома основними енергіями (дві холодні і одна гаряча): лон (вітер, холод), типа (гаряча, перекладається як «жовч») і техен (холодна). Вони повинні бути збалансовані в організмі людини, тоді людина не захворіє. 

  

Візьмемо, наприклад, зростання рослини. У ньому також є ці п'ять елементів, як і у нас, є ще два принципи – гарячий і холодний. Для того щоб рослина росло, йому необхідна земля, вода і тепло. Тобто, коли рослина росте, всі вони присутні, тому рослина містить всі космофізичні елементи, присутні у Всесвіті і в людському тілі. Знаючи, скільки з того, що містить кожна рослина - так званий баланс - можна, в залежності від складу елементів в рослині і хвороби людини, провести лікування. Наприклад, якщо в організмі людини підвищується температура, то для збалансування енергії (в тибетській медицині слово «лікування» часто замінює слово «балансування. - О.М.») ми використовуємо рослини, що володіють «світловими» і «холодними» властивостями. Якщо у людини, наприклад, погана пам'ять (є пам'ять гостра і слабка, у рослини теж пам'ять - гостра і з більш слабкими властивостями), то для лікування береться рослина з «гострими» властивостями ... Підтипів енергій набагато більше – це ціла складна наука. Тому ми не пояснюємо пацієнтам деталі. Як правило, вказуємо, що таке основне порушення енергії, і даємо загальні пояснення. 

  

- Часто тибетську медицину критикують за те, що трави, з яких виготовляють ліки, виросли в Тибеті, тому вони нам «чужі», а тому не матимуть такого ж лікувального ефекту ... 

  

«Ми дивимося на рослини і їх користь в залежності від їх гарячих і холодних властивостей, а не від країни, де вони росли. Рослини, вирощувані в тіні, мають янь властивості (холодні), а ті, що знаходяться на сонці, мають іньінські властивості (гарячі). Як я вже говорила, рослини з гарячими властивостями лікують «холодні» хвороби і навпаки. Головне, щоб рослина росло в середовищі, режим якої для нього найбільш сприятливий. Наприклад, якщо рис росте у воді, він тоді матиме найцікавніші властивості – як для китайців, так і для українців. 

  

Тому я не бачу великої різниці у вмісті корисних для здоров'я людини речовин у рослинах, овочах, фруктах, які росли в Україні чи Тибеті. Людина може приїхати в іншу країну і почати їсти продукти, які ніколи раніше не їли. Вони не будуть для нього шкідливими. Просто на перших порах травна система ще не готова приймати цей продукт у великій кількості. Можливо, спочатку навіть буде відбраковування, але сам продукт може володіти хорошими властивостями. Наприклад, банан для українців - це досить екзотичний фрукт, але дуже корисний і, привчивши до нього травну систему, людина отримує позитивний результат. Коли я приїхала в Україну, то не знала багато продуктів, тому потихеньку привчала свою травну систему, приймаючи невеликі порції продуктів, які тут вживаються, тому що вони теж корисні. Наприклад, та ж буряк, яку в Індії не дуже люблять ... До речі, в Австрії існує спеціальний науково-дослідний інститут, який проводить дослідження складу харчових продуктів. Наприклад, ті, які популярні в Австрії і Гімалаях. І хоча клімат і природні умови впливають на елементи, що містяться в цих продуктах, дослідники прийшли до висновку, що говорити про те, що продукти, вирощені в Австрії, будуть марними для Гімалаїв і навпаки - помилково. Вони побачили, що європейці, які подорожують в Гімалаях, приймають ліки, їдять вирощені там продукти і при цьому відчувають себе дуже добре. Лікувальні властивості є у будь-яких рослин, продуктів. Головне, поступово привчати свою травну систему. Саме тому в кожній тибетській медицині існує мінімальна доза елементів для поступової перебудови організму і врівноваження енергій. 

  

- А як тибетська медицина відноситься до вегетаріанства? 

  

- Однозначно позитивний настрій. Вегетаріанство - це ще й ціла наука, і не варто просто так це робити. Потрібно потрапити в тонкощі цієї системи, адже вона дуже індивідуальна для кожного організму. 

  

Скільки часу потрібно, щоб стати тибетським лікарем? 

  

- Тибетська медицина - це наука, яка була продиктована не якимось божеством зверху, а результатом багатовікового накопиченого досвіду лікарів, і під час навчання студенти повинні оволодіти цими знаннями. Спочатку п'ять років в Інституті тибетської медицини, успішно склали іспити, потім кілька років практики у провідних лікарів в даній області, і тільки потім тибетський лікар має право займатися самостійно. Якщо всіх цих стадій немає, людину не можна вважати тибетським лікарем. Слід бути дуже обережними з тими лікарями, які, наприклад, десь вивчали пульсодіагностику і не мали практики з практикуючими лікарями. Людям не варто сліпо довіряти тим, хто говорить, що може «прочитати» пульс - це дуже складна і відповідальна процедура, адже від цього залежить подальше здоров'я людини. Людина може знати всі методи здачі аналізів - УЗД, томографію тощо, але це не означає, що він лікар. Тому що лікар повинен лікувати. Нещодавно я познайомився з подругою лікаря з Москви, яка сказала, що зараз ситуація з тибетською медициною там дуже складна: протягом двох-трьох місяців люди вивчають тибетську медицину в Монголії, Бурятії (не в Тибеті, не в Індії), а після цього приходять з довідками лікарів і беруться за практику. Таких людей зараз дуже багато, і довіряти їм не можна. 

  

— Як українці ставляться до тибетської медицини? 

  

- Я живу тут вже кілька років, можу з упевненістю сказати, що люди мають велику повагу і довіру до тибетської медицини. І не тільки в Україні. Якщо тибетський лікар володіє знаннями і досвідом, то він не менш значущий, ніж європейський. За три роки я прийняв в Києві понад 1300 пацієнтів. На прийом часто приходять люди, які раніше не отримували належного догляду і готові платити останні гроші за лікування. Тому я відчуваю відповідальність перед такими людьми. Перш ніж лікувати, слід добре подумати, зважити, добре вивчити людину і дати те, що потрібно. Справжня тибетська медицина не дає одну таблетку «від голови», іншу «від ніг», третю від чогось іншого. Це просто шарлатанство. Що стосується методів діагностики, то в тибетській медицині важлива не тільки пульсова діагностика. Необхідно враховувати, як виглядає людина (зовнішність), потрібно зібрати анамнез хвороби, також ми використовуємо аналіз сечі. 

  

Як відновитися після роботи? 

  

Відчуття задоволення, яке я отримую від роботи, від результатів лікування, допомагає мені відновити сили. Складна ситуація виникає, коли наш діагноз розходиться з європейським, і ми не знаходимо точок дотику. В цьому випадку тибетському лікарю необхідно подумати про те, як прийти до якогось спільного знаменника - як поєднати європейські методи діагностики з тибетськими, як знайти джерело, причину хвороби і в кінцевому підсумку допомогти людині. Коли це відбувається, це забезпечує реальне джерело енергії. 

  

Чи можете ви порекомендувати людям, наприклад, збалансувати свій раціон? 

  

- Існує сім типів конституції людини. Залежно від виду вибирається дієта. Але знову ж таки, про це повинен говорити лікар - в залежності від захворювання, пори року, діагнозу, перебігу хвороби. Немає необхідності в будь-якій самодіяльності. Кожен вид має свій тип пульсу і, прийшовши до лікаря на прийом, можна дізнатися свій тип. 

  

- Покровителем Інституту тибетської медицини, який відправив вас в Україну, є Далай-лама XIV. Як часто ви з ним спілкуєтеся, так як вас представляють як лікаря, який стежив за його здоров'ям? 

  

"Далай-лама - здорова людина, яка в даний час не має проблем зі здоров'ям. Він курує наш інститут і, як і в іншому світі, є VIP-персоною. Далай-лама вважає, що йому не потрібен спеціальний лікар, адже він такий же, як і всі інші люди. Тому у нього немає особистого лікаря. 

  

Як часто ви з ним зустрічаєтеся? 

  

- Не часто. Це залежить від того, де знаходиться Далай-лама. Він дуже зайнятий і його робочий графік запланований на два-три роки вперед. Він дуже відкритий, доброзичливий до всіх, хто хоче з ним познайомитися. 

  

- Де ви практикувалися до приїзду в Україну, а оскільки в Індії ще є касти, до яких належать лікарі? 

  

- Є велика різниця між українськими та індійськими лікарями. Я не маю на увазі рівень і глибину знань, це про ставлення до лікарів то тут, то там. В Індії до сертифікованого лікаря ставляться з великою повагою. І взагалі, якщо у людини хороша освіта, то в суспільстві його шанують - це лікарі, юристи, інженери. В Індії я займався в Дарамсалі, в Гімалаях (Кулунарі), в Месоррі, поблизу Бомбея, в Калькутті, в Напурі, на сході Індії, і після цього інститут відправив мене сюди працювати. Я не знаю, як довго я буду тут. Важко говорити про майбутнє. 

  

Які ваші враження від України та українців, наших звичаїв, їжі? 

  

- Люди, які мені подобаються - дуже доброзичливі... З їжі мені найбільше подобається український борщ. У тибетській кухні є подібне блюдо, але не таке червоне, навіть в Тибеті, як тут готують шашлики. Я люблю українські голубці, люблю ваше сало, а також так званий французький салат «Олів'є» і м'ясо по-французьки. Хоча я єдиний представник тибетської медицини в Україні, все одно відчуваю себе цілком комфортно. Я радий допомагати людям. 

  

Джерело: газета «День» No 31, 20 лютого 2008 р. 

 

Задать вопрос врачу