Україна

м. Київ, ул. Шота Руставелі, 17

+38 066 228-04-39

Клініка тибетської медицини

Невроз чи невротичний розлад, стан емоційного неблагополуччя, що виявляється різноманітними психоемоційними, соматичними та поведінковими симптомами

Клініка Тибетської медицини Клініка Тибетської медицини Клініка Тибетської медицини Клініка Тибетської медицини

Невроз

НЕВРОЗ, або невротичний розлад, стан емоційного дистресу, що виявляється різноманітними психоемоційними, соматичними і поведінковими симптомами. У легких випадках соматичні і психічні функції залишаються в цілому недоторканими. У більш важких випадках спостерігаються більш виражені їх порушення, що може привести до інвалідності. 

невроз

походження неврозів 

Відповідно до традиційної психотерапевтичної точки зору, що випливає з робіт Фрейда, неврози (або психоневрози) породжуються несвідомими внутрішніми конфліктами. Це можуть бути конфлікти між двома протилежними бажаннями або між бажаннями і соціальними нормами поведінки. Люди, які не в змозі вирішити ці конфлікти всередині себе, пригнічують їх, витісняючи зі сфери свідомості. В результаті конфлікти здаються «забутими». Але «забутий», що складається з репресованих психічних процесів, хворобливих і неприємних спогадів, зберігає свій динамічний потенціал і характер. Репресований в глибокі, несвідомі шари психіки конфлікт не згасає, він активно впливає на мислення, почуття і поведінку людини «зсередини». Термін «невроз» іноді використовується для позначення цього невротичного процесу як психологічного механізму, що викликає відповідні симптоми. 

Ряд психіатрів кидає виклик фрейдистській концепції неврозів, намагаючись довести, що витоки неврозів є поведінковими, схожими на шкідливу звичку, яку можна подолати, вдавшись до методів поведінкової терапії. Також робляться спроби пояснити розвиток неврозів з точки зору когнітивних (тобто когнітивних процесів, заснованих на психології) або біологічних моделей, а також моделей соціального навчання. 

симптоми неврозів 

У нормі у людини зазвичай немає глибоких психічних конфліктів, які негативно впливають на його працездатність і здатність любити когось, крім себе. Подолання негараздів і страждань істотно не впливає на особистість людини. Невротична особистість відхиляється від норми за цими ознаками і часто абсолютно не в змозі впоратися з виникаючими проблемами. 

Всупереч поширеній думці, уява не грає значної ролі в невротичних станах. Часті скарги на різні соматичні і несоматичні симптоми, такі як тривога, головний біль, запаморочення, втома, розлади травлення, прискорене серцебиття, біль, задишка, безсоння і т.д., не є плодом уяви пацієнтів. Хоча ці симптоми не засновані на будь-яких органічних захворюваннях або травмах, вони цілком реальні і зазвичай різко посилюються при емоційних потрясінь або сильному нервовому напруженні. Дуже поширеним симптомом є патологічна втома, яка не полегшується відпочинком і незрозуміла фізичними причинами. 

Найважливішим симптомом неврозів є тривожність. Багатьох невротичних пацієнтів часто переслідує страх зійти з розуму або заразитися, особливо венеричним, хворобами, страхом перед раком або серцевими захворюваннями, смертю або самогубством, страхом перед людьми або тваринами. Хоча у більшості таких пацієнтів страх не має очевидної причини, він постійно виснажує їх. Тривога - це стан хронічного страху, передчуття страшного нещастя, які наповнюють життя хворих. Напади гострої тривоги можуть виникати раптово і настільки інтенсивні, що супроводжуються сильною панікою і почуттям жаху. 

Задать вопрос врачу